Baz İstasyonlarının Gerçek Yüzleri

Halk gözünde olan ve gerçekte olan baz istasyonları
Telekomünikasyon firmaları tarafından şebekelerinin daha kuvvetli bir şekilde çekmesi ve kapsama alanlarının artması için kurulan anten benzeri yapılara baz istasyonu adı verilir. Bu cihazlar halk arasında radyasyon yayan ve zararlı olarak değerlendirilirler. Bu cihazlar asıl olarak cep telefonu haberleşmesi adına elektromanyetik sinyaller yayınlarlar. Kapsamında bir anten ile bir radyo verici ihtiva eder. Cep telefonları bu istasyonlar ile bağlantı kurarak iletişim ağına dahil olurlar. Bu istasyonlar şehir dışlarında daha güçlü bir kapsama alanı oluşturan makroseller, şehir içlerinde bulunan mikroseller ve tüneller gibi dar alanlarda bulunan pikoseller gibi farklı türlerde kullanılırlar.

İnsan Sağlığına Baz İstasyonunun Etkisi
Türkiye?de doksanlı yıllardan itibaren artan cep telefonu kullanımı ile birlikte bu cihazların kullanımı da normal olarak artmıştır. Günümüzde bu istasyonlar neredeyse tüm binaların dam ve çatılarında görülen yapılar haline gelmişlerdir. Oysaki bu istasyonların insanlar üzerinde sağlığa zararlı etkileri bulunabilmektedir. İnsan sağlığı üzerinde baz istasyonunun etkisi incelendiğinde geçmiş yıllarda yaydıkları radyasyon ile kansere neden oldukları görülmektedir. Fakat günümüzde bu durumlara karşı önlemler alan telekomünikasyon firmaları istasyonların sağlığa zarar vermelerini engelleyici çalışmalar gerçekleştirmişlerdir. Bu kapsamda binalarda bulunan istasyonlar binaya dönük olarak ışın yaymazlar ve binalarda yaşayan sakinlere zarar vermemiş olurlar. Fakat yine de bu istasyonlara 10 metreden fazla yaklaşılması doğru değildir.

Baz İstasyonun Zararları Engellenmelidir
İnsan sağlığı açısından risk oluşturacak her şeye karşı önlem alınması gerektiğinden dolayı baz istasyonunun zararları konusunda da önlemler alınmalıdır. Bu kapsamda mümkün olduğunca istasyonlar insan yaşam alanlarından uzak tutulmalı ve yaydıkları ışınların sağlıklarına etki etmemesi için önlemler alınmalıdır. Ayrıca kuruldukları alanda sabit olan istasyonlar üzerinden yayılan elektromanyetik dalgaların belirli bir limit düzeyinde olması ve bu limitin aşılmaması ile güvenli ortamlar sağlanması gereklidir. İstasyonların kurulması gereken alanlarda halk görüşü olarak Mahalli Çevre Kurullarının görüşü de alınmalıdır. Özellikle vatandaşlarında sağlığa olumsuz etkileri olduğunu düşündüklerinde bu istasyonların bulunduğu bina ve çevrelerden ev kiralama ve satın alma gibi işlevler gerçekleştirmemeleri önerilmektedir.
Son güncelleme:
Bu yazıyı diğer yerlerde paylaşın


Yorum yapın, düşüncelerinizi paylaşın

Son paylaşılanlar ilginizi çekebilir

Bilgisayar insan hayatında vazgeçilmez bir parça olarak evlerden işyerlerine, ulaşımdan yaşam sistemlerine kadar her yere ulaşmış bir durumdadır. Dünya genelinde birçok işlemin anlık ve stabil bir şekilde yapılması bilgisayar kullanımı yolu ile sağlanmaktadır. Buna benzer olarak günlük yaşamlarında da insanlar tüm özel veya rutin işleri için bilgisayara ihtiyaç duyar hale gelmişlerdir. İnsanlar bilgisayarlar sayesinde sosyalleşmekte, eğlenmekte, işlerini yapmakta ve alışveriş yapmakta ve bunlara ek olarak birçok etkinliği gerçekleştirmektedir. Bilgisayarın bu denli her noktada ihtiyaç duyulan bir cihaz haline gelmesi insanları psikolojik olarak bir bağımlı haline de getirmiştir. Günümüze çoğu insan ve özellikle gençler bilgisayar olmadan yaşayamaz hale gelmiştir.

İnsan Psikolojisinde Telefonun Etkileri
Telefonlar insan hayatına özellikle son on yılda hızlı bir şekilde entegre olmuşlardır. Bu cihazlar içinde akıllı telefon olarak adlandırılan cihazlar günümüzde çocuk, genç, yetişkin ve yaşlı demeden kadın ve erkek herkesin sahip olmaya başladığı cihazlar haline gelmişlerdir. Yetişkin insanlarda genel olarak iletişim ve rutin ihtiyaçlar için kullanılsalar da günümüzde çocuklar ve gençler için saplantı derecesine gelecek kadar vazgeçilmez olmuşlardır. Sosyal medya uygulamalarından oyunlara kadar her noktada günlerinin büyük zamanını telefonlar ile geçirmektedirler. Bu neden ile özellikle genç yaşlarda insan psikolojisi üzerinde telefonun etkileri yoğun olarak görülebilmektedir. Bu etkilerden bazıları dışa dönük olarak yaşamaktan uzak olmak, paylaşımcılıktan kaçınmak, okuma ve yazma noktasında isteksizlik, çevreye duyarsızlık, aile ile uzaklaşmak ve özentiler ile yaşamaya çalışmak olarak gösterilebilir.

Telefonla Psikoloji Arasında Nasıl Bir İlişki Bulunur?
Günümüzde bilgisayarlar ve akıllı telefonlar psikoloji üzerinde birçok üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilmektedirler. Kullanımlarına bağlı olarak insanlar tarafından özellikle akıllı telefon cihazlarının bir mecburiyet haline getirilmesi yokluğunu kabullenememe gibi durumlara yol açmaktadır. Bu durumda telefonla psikoloji arasında bir bağlam kurulabilmektedir. Günümüz gençlerinin akıllı cep telefonlarına sahip olmamaları durumunda üzgün hissetmeleri, sahip olduklarında daha üst iyisini almak için uğraşmaları, en iyisine sahip olduklarında ise yüksek bir mutluluk yaşamaları psikolojik olarak telefonların ne kadar önemli olduklarını kanıtlamaktadır.
Bayrama bir ay kala kurbanlık fiyatları açıklandı.
Silivri İlçe Emniyet Müdürü olan Hakan Çalışkan makamında vurulmuş halde ölü bulundu.
Isparta Kuyucak Köyünde yetişen lavantalar, fotoğraf tutkunlarının vazgeçilmezi oldu.
Fatih Terim görevinden istifa etmediğini, görevine son verildiğini söyledi.
Libidom yüksek diyen Pınar Altuğ sosyal medyada yükselişe geçti.
Hayatın her alanında bilgisayar kullanımı ve alışkanlıklar psikolojimizi nasıl etkiliyor
İdeal Kilonuz İle En Güzel Görüntüyü Elde Edersiniz
Yanlış bir şekilde yapılan mangallar kansere yol açıyor.
Yeni Huawei Mate 10 Iphone 8 i bile geride bırakacak.
En popüler oyunlardan biri olan Grand Theft Autonun yeni sürümü için çalışmalara başlandı.
LYS sonuçlarının açıklanmasından sonra öğrenciler şimdi de tercih sonuçları için heyecanlı bir bekleyiş içerisinde.
Kardashian ailesi büyümeye devam ediyor.
Peeling kremleri ile cildinizin güzelliğine ve sağlığına nasıl katkıda bulunabilirsiniz
İnsanlar üzerinde klasik müziğin rahatlatıcı etkisi
Bir süre önce çeşitli iddalarla ayrılan çift yeniden bir arada.
Afrika örgü modasına bir ünlü isim daha eklendi.
Dolu yağışı ve fırtına sebebiyle hava ulaşımında birçok aksaklıklar yaşandı.
Tıraş olmanın en temel 3 püf noktasıyla tahriş olmadan tıraş olun
Dünyanın en çok tercih edilen ve tüketilen gıdası Kahve
Bilgisayar ve Telefonların Psikolojiye Etkisi
Iphone 8'i Sollayacak!
Şarj Kabloları Tarih Oluyor
NASA'dan enfes video
Silivri İlçe Emniyet Müdürü Ölü Bulundu
İstanbul'da Şiddetli Fırtına
Alman Tiger'ları düşüşte!
Düştüğü Denizden Ölü Olarak Çıkarıldı, Hayata Döndürüldü!
ABD,Kendini Sokacak Sinek Besliyor!
Türk Askerinin Şefkatli Kolları
İdeal Kilonun Sağlığınıza ve Güzelliğinize Etkisi
Yüz Güzelliğiniz İçin Peeling Kremler
Tıraş Olmanın 3 Temel Taşı